Tanie aplikacje online

Narzędzia udostępniane przez Internet często zastępują tradycyjne oprogramowanie. Ale niektórzy użytkownicy są zdania, że jakościowa przepaść pomiędzy nimi nadal istnieje.Małe i średnie przedsiębiorstwa często korzystają z poczty email, edytorów tekstu oraz innych narzędzi dostępnych online od dostawców takich jak Google, Salesforce czy Zoho (AdventNet). Takie rozwiązania pomagają przedsiębiorstwom ograniczyć koszty wykluczając konieczność zakupu serwerów oraz zatrudniania osób do ich obsługi.

Firmy działające w Internecie przewidują, że w niedługim czasie większość aplikacji będzie dostarczana w trybie online, a tylko niewielka część oprogramowania przechowywana będzie na serwerach wewnątrz firmy.

Analitycy twierdzą, że firmy dostarczające usługi online faktycznie czeka jeszcze wiele pracy.

Na przykładzie serwisu sportowego Footballguys.com można zaprezentować typowe zachowania użytkowników aplikacji online. Właściciel wykorzystuje programy dostępne w trybie online w celu zapewnienia kontaktu mailowego z pracownikami oraz do monitoringu ruchów na stronie internetowej. Lecz przy wprowadzaniu bardziej skomplikowanych opcji wykorzystuje tradycyjne oprogramowanie firmy Microsoft, uważa on bowiem, że posiada ono bardziej zaawansowane funkcje i zapewnia komfort użytkownikom.

Koszty

Coraz więcej przedsiębiorstw jest zainteresowanych outsourcingiem w zakresie usług IT. Każdego dnia kilka tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się na korzystanie z aplikacji udostępnianych online.

Choć duże firmy nadal wybierają tradycyjny sposób instalacji oprogramowania, to mniejsze przedsiębiorstwa niemogące sobie pozwolić na zakup serwerów, oprogramowania, licencji oraz zatrudnienie specjalistów IT chętnie decydują się na korzystanie z oprogramowania dostępnego za pośrednictwem Internetu.

Różnica w cenie jest duża, Microsoft Office kosztuje kilkaset dolarów za każdą zainstalowaną wersję, podczas gdy aplikacja CRM Zoho jest dostępna w cenie 12 USD miesięcznie za jednego użytkownika (i dodatkowo pozwala zarejestrować trzech użytkowników bezpłatnie!). Zoho ma już ponad 800 tyś użytkowników i oczekuje wzrostu tej liczby do około 1,5 miliona użytkowników do końca bieżącego roku. Salesforce.com oferuje podobne oprogramowanie w cenie 20 USD miesięcznie za jednego użytkownika.

Dowodem rosnącej popularności aplikacji online jest fakt, że w obliczu zagrożenia nawet Microsoft rozpoczął testowanie aplikacji, które mają być udostępniane online.

Wątpliwości

Nadal nie wszystkie małe przedsiębiorstwa są świadome możliwości, jakie daje im oprogramowanie dostępne w trybie online. Z badan wynika, że około jedna trzecia małych i średnich przedsiębiorstw już zainwestowała w infrastrukturę, serwery oraz specjalistów IT i trudno im zmienić taktykę działania. Około 30% firm planuje wprowadzenie aplikacji online w ciągu najbliższego roku, podczas gdy taka sama liczba w ogóle nie słyszała o takiej możliwości.

Firmy, w których funkcjonuje oprogramowanie online często nie polegają na nim w pełni. Często korzystają z konta email oraz edytora tekstu dostępnego online, ze względu na prostotę i łatwy dostęp bez względu na lokalizację, jednocześnie używając tradycyjnego oprogramowania w celu realizacji bardziej zaawansowanych zadań. Część firm nie korzysta z aplikacji online z obawy o bezpieczeństwo danych.

Specjalista Zoho Raju Vegesna zapewnia, że bezpieczeństwo użytkowników traktowane jest priorytetowo a ich dane są znacznie bardziej bezpieczne na serwerach Zoho, niż kiedy znajdują się w ich własnych komputerach.

Wygoda

Tempo adaptacji programów online zwalniane jest przez przyzwyczajenia użytkowników. Wielu z nich od lat korzysta z tradycyjnego, dobrze im znanego oprogramowania Microsoft. Wygodniej im korzystać z tradycyjnego oprogramowania Microsoft Word i łatwo mogą konwertować dokumenty typu Word na strony internetowe.

Większość małych i średnich przedsiębiorstw korzysta z połączenia tradycyjnego oprogramowania Microsoft z aplikacjami dostępnymi za pośrednictwem Internetu. Prognozowania wskazują, że takie właśnie podejście łączące obydwa rozwiązania będzie dominowało w ciągu kilku najbliższych lat.

 

Streszczenie opracowano na podstawie: Artykułu Online.wsj.com

Kategorie: Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress